RÖPÖRTAJ: DRY CORNER YENİ FABRİKASINDA MALKAN’I TERCİH ETTİ.

[vc_row rt_row_background_width=”fullwidth” rt_row_content_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_height=”” rt_column_gaps=”” rt_row_shadows=”” rt_row_borders=”” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_layer=”” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][rt_image_carousel images=”5845,5850,5839,5840,5841,5842,5843,5844,5846,5847,5848,5849,5851,5852″ carousel_layout=”2″ tablet_layout=”1″ mobile_layout=”1″ image_size=”full” nav=”true” dots=”true” autoplay=”true” timeout=”1500″ links=”lightbox” captions=”false” margin=”10″ loop=”false” boxed=”false” shadows=”false”][vc_column_text]

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

DRY CORNER: Öncelikle size yeni kurduğumuz merkez fabrikamıza geldiğiniz için teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum. Adım Emre Kürşad Üner. Dry corner markası altında hizmet veren Tuğba kuru temizleme hizmetleri Ltd. şirketinin genel koordinatörlüğünü yapmaktayım. Firmamız kuru temizleme sektörüne 2010 yılında ilk olarak Avrupa konutları Tem şubesi ile girmiştir. Daha sonra Avrupa konutları Atakent 2, Arena park Avm, Andromeda Avm, Ispartakule, Avrupa konutları Atakent 3, Bahçelievler Ağaoğlu Mycity, Yorum İstanbul, İstanbul Lounge 1 ve çok yakında Zincirlikuyu Zorlu Center mağazaları ile büyümeye devam etmiştir. Daha sonra tüm bu işyerlerindeki üretimi tek bir çatı altında birleştirme kararı aldık. O sebeple İkitellide ki bu fabrikayı açtık. Burada en modern temizleme ve ütüleme makinaları ile 300 metrekare alanda hizmet vermekteyiz. Şimdi buradan taşımalı hizmet ile şubelerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Bunun nedeni maliyetleri düşürmek ve daha Profesyonel hizmet verebilmek içindir. Şu an itibarı ile firmamızda 35 kişi çalışmaktadır.

Sektörünüzden bahseder misiniz?

DRY CORNER: Sektörümüz gelişen büyüyen bir sektördür. Evlerde büyük ölçüde annelerinde iş hayatına atılması ile birlikte giysi temizliği ve ütüleme işi sorun haline gelmeye başladı. Biz bu sorunu çözmek için hizmet veriyoruz. Bunu yaparken de en kaliteli ve en uygun fiyatla bunu yapıyoruz. Aksi takdirde ailelerin ev ekonomisine katkımız olmayacaktır. İnsanların temiz ve güzel giyinme istekleri ve bu işlerin evde yapılacak temizlemeden daha uygun fiyata gelmesi bizlerin tercih sebebi oluyor. Talebi karşılayabilmek içinde şube sayılarımızı imkânlar dâhilinde artırıyor ve gördüğünüz gibi tam teşekküllü fabrikalar kuruyoruz.

Bu sektöre yatırım yapma veya bu şekilde bir yatırım yapma fikri nasıl oluştu?

DRY CORNER: Bu aslında bizim de yaşadığımız bir sorundu. Kuru temizlemeye verdiğimiz giysilerimiz güzel temizlenmiyordu ve de çok yüksek ücretler alınıyordu. Güzel bir temizleme fabrikası bulmak zor oluyordu. Neden biz yapmayalım? dedik ve bu işe giriştik.

Bu tesisi kurarken nelere dikkat ettiniz? Ne tür çalışmalar yaptınız?

DRY CORNER: Bu işte kullandığınız ekipman ve ustalar çok önemli. Sonuçta biz bir ceket diken veya pantolon diken fabrika değiliz. Yani seri iş yapmıyoruz ve bize aklınıza gelebilecek her türlü giysi temizlenmek ve ütülenmek üzere geliyor. O sebeple özellikle kuru temizlemeyi yapan makine çok iyi olmalı idi. Sonuçta kimyasal ile temizlik yapıyor çevreye ve giysi ile müşterimize zarar vermemesi gerekiyordu. Bunu uzun uzun araştırdık ve çok pahalı olmasına rağmen Green Dry özellikte makineler aldık. Bu makineleri Türkiye’de sadece biz kullanıyoruz. Diğer önemli konu ütüleme işi. Ütüleme aslında çok zor bir iştir. Çok hassas bir iştir. Bunu da çok araştırdık ve en iyi marka olarak karşımıza Malkan Makina çıktı. Tam otomatik gömlek ütüleme robotu, Pres ütüleri, fonksiyonlu ütü paskalaları ve leke çıkarma makine ve genel kurulum hizmetlerini Malkan Makina ile yaptık. Makine ve hizmetlerinden çok memnun kaldık.

İşinizin ana temeli ütüleme ve ütü makinelerini yerli üretici olan Malkan’ı tercih ettik dediniz. Bir nedeni var mı?

DRY CORNER: Evet. Az evvelde dediğim gibi biz bu işe başlamadan çok araştırma yaptık. Avrupalı firmalar ile de görüştük. Ama Malkan Makinanın daha fonksiyonel ve daha esnek olduğunu gördük. Yani biz paskalamız 10 cm daha uzun olsun istiyoruz. Veya ilave bir aparat istiyoruz. Malkan tamam diyor ve bu isteğimizi karşılıyor. Servis talep ettiğimiz anda en geç 2 saat içerisinde müdahale ediyorlar. Ürünleri kaliteli. Zaten bildiğim kadarı ile Avrupa’ya ihracat da yapıyor. Niye fazla para vererek karşımda muhatap bulamayacağım ürün alayım ki. Malkan sektörümüz için iyi bir firma.

2013 Yılı sektörünüze ne getirecek? Ne bekliyorsunuz?

DRY CORNER: Sektör büyüyecek. Bakın Avrupa’ya. Üretimden çok hizmet sektörü var. Türkiye’de bu böyle olacak. Biz şubelerimiz artıracağız. Ulaşamayacağımız yerlere bayilikler vererek büyüyeceğiz. Sektörümüz gelecek vaat ediyor. İşin temeli her meslekte olduğu gibi müşteri memnuniyetidir. Hızlı ve kaliteli hizmettir. Biz bunun alt yapısını kurduk ve sürekli de kendimiz geliştireceğiz.

İşinizi geliştirmeye yönelik görüş ve önerilerinizi alabilir miyiz?

DRY CORNER: Şube sayılarımız artacak. Belki bu ölçekli bir fabrika Anadolu yakasına da kurabiliriz. Bayilik verdiğimiz firmaları kontrol edeceğiz. İşimizle ilgi yeni çıkacak makineleri takip edip kullanmaya çalışacağız. Sonuç olarak biz bu işi sevdik. İnsan sevdiği işte başarılı olur. Kısa sürede bir marka olduk ve bunu daha da ileri seviyelere taşıyacağız.

Emre Bey verdiğiniz bilgiler için size teşekkür ederiz. Aslına bakarsanız benimde ütü ile ilgili aram iyi değildir. Ütü yapmasını sevmem. Demek ki bundan sonra bende Dry Corner’e geleceğim. Çok güzel bir fabrika olmuş. Tebrik eder hayırlı işler dileriz.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments are closed.