RÖPÖRTAJ: İMAJ TEKSTİL / CEKET ÜRETİM MERKEZİ – İZMİR

RÖPÖRTAJ: İMAJ TEKSTİL / CEKET ÜRETİM MERKEZİ – İZMİR

Dünyanın en kaliteli ceketleri İzmir de dikiliyor. Aklınıza gelen markaların birçoğunun İzmir’deki konfeksiyon fabrikalarında üretildiğini biliyor muydunuz?  İşte bu sebeple olsa gerek, İstanbul’dan gelip İzmir’e tam teçhizatlı fabrika kuran İMAJTEKS TEKSTİL firma sahibi ALİ EYRİK bey ile yatırımları hakkında konuştuk.

1-Ali Bey sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim ALİ EYRİK, 1970 Kastamonu doğumluyum. İlkokul mezunuyum. 2 çocuk babasıyım. Mesleğimiz konfeksiyon. 30 yıldır konfeksiyon, hazır giyim üretimi içerisindeyim. Çırak olarak başladığım bu terzilik mesleğine olan hayranlığım yüzünden hiçbir zaman kopamadım, dolaysıyla sürekli ve istikrarlı olarak büyüyerek buralara kadar geldik.

2-Biraz fabrikanızdan bahseder misiniz?

Fabrikamız 8000 m2 kapalı alan üzerine kurulu,3 kattan oluşmaktadır. Giriş katımız kesimhane, depo ve sevkiyat alanıdır. 1.kat üretim alanıdır ve 2.kat ise ofisler den oluşmaktadır. Fabrikamız da toplam 300 kişi çalışmaktadır. Üretim kapasitemiz şimdilik 650 adet/gün takım elbisedir. İzmir ili Kemalpaşa ilçesinde ki fabrikamızda, çalışanlarımızla birlikte el ele vererek İzmir’in en büyük üretim fabrikası olmak istiyoruz. Bu sebeple çalışanlarımıza çok güveniyor ve onların her türlü sosyal haklarını (maaş, sigorta, yemek, servis, sosyal alan vb.) sağlamaya çalışıyoruz.

3-Yatırım yapmak için neden İzmir’i seçtiniz.

Ben konfeksiyon işine İstanbul da başladım ve bu zamana kadar hep İstanbul da çalıştım. İstanbul konfeksiyon için ve sektör için iyi bir Pazar. Ama pahalı bir şehir… Üretimi oluşturan unsurlardan aklınıza ne geliyor ise en yükseğini İstanbul’da ödemek zorundasınız. Durum böyle olunca rekabet gücünüz azalıyor. Birinci sebep bu idi. Diğer bir sebep ise İzmir bizim yaptığımız takım elbise üretimi için çok ileri bir şehir. Çalışan insanlar tecrübeli ve bu işe yatkın. Bu büyük bir avantaj… Bunu yıllardır biliyordum ve takip ediyordum. İstanbul da ki firmamız tam anlamı ile sorunsuz olarak üretime başlayınca orayı abime bırakarak, İzmir hayalimi gerçekleştirmek üzere buraya geldim. İzmir takım elbise konusunda bir marka. En büyük markalar burada dikiliyor. Bizim de şu an çalıştığımız tanınmış büyük markalar var.

4-Fabrika içerisinde ki ekipmanlar ve bunları seçerken nelere dikkat ettiniz?

Biz takım elbise dikiyoruz. Şu an kapasitemiz 650 adet takım elbise. Zamanla bu adet 1000-1200 adet olacak. Yani seri üretim var. Eskiden bu iş ısmarlama yapılırdı ve terziler çok önemli idi. Şimdi ise ileri teknoloji donanımlı, tam otomat ve fonksiyonlu makineler ve ütüleme presleri kullanmak zorundasınız. Biz de öyle yaptık. Çünkü biz takım elbiseyi fason dikiyoruz. Çalıştığımız firmaların hepsi de bir dünya markası. Bu markaya yakışır iş çıkarmak, yapılan teknolojik makine yatırımından geçiyor. Ben bunu yıllardır meslek içerisinde olduğum için çok iyi biliyorum.

Dikiş makinesi üzerine maalesef Türkiye de üretim yok. Dolayısı ile bu makineleri yurt dışından aldık. Ama ütü preslerimizi MALKAN MAKİNA dan aldık. Çünkü MALKAN bu işe çok yatırım yaptı. Daha 5-6 sene öncesine kadar bu ütüleme preslerini de yurt dışından almamız gerekirken MALKAN sayesinde paramız ülkemiz de kaldı. Ben ilk olarak İstanbul’da ki fabrikamıza da MALKAN aldım. Çok ama çok memnun kaldık. Diktiğimiz takım elbiselerin görünümü değişti. Albenisi artı. Teknik kadrosu ve işlerine olan aşk ve saygıları sebebi ile çok başarılı oldular. Biz de bunu bildiğimiz için İzmir’deki bu fabrikamızı da MALKAN ütü presleri ve ütüleme tezgâhları ile kurduk. Çok da memnunuz.

5-Fabrika kurulumunda size yardımcı olan, destekçi olan birileri oldu mu?

Evet oldu. Ütü preslerini ve ütüleme sistemini komple aldığımız MALKAN MAKİNA kurulum aşamasında bize çok yardımcı oldu. Desteklerini hiçbir zaman üzerimizden çekmediler. Finansman konusunda bize güç ve ödeme kolaylığı sağlayan MALKAN MAKİNA sahibi Sayın Mustafa ALKAN, makine parkuru, yerleşimi, enerji verimliği, en elverişli kullanım, tesisat çekilmesi ve projelendirme gibi konularda MALKAN MAKİNA Endüstriyel Tasarım Sorumlusu Sayın Levent ŞİMŞEK ve ekibi her zaman yanımızda oldular. Bu vesile ile sizin aracılığınız ile kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

MALKAN MAKİNA ya bizim gibi üreticiler ne kadar teşekkür etse azdır. Çünkü çok iyi bir ekipleri var. İşini seviyorlar ve canla başla çalışıyorlar. Her dakika yanınız da olduklarını hissediyorsunuz. Sizin diktiğiniz işe uygun kalıp (form) hazırlıyorlar. Bu sayede işin hatalı çıkması imkânsız oluyor. Üretimde kullandıkları malzemeler ise dünyanın takdir ettiği en kaliteli malzemeler. Bilgi, hizmet, kaliteli malzeme olunca teknoloji ve bizim gibi müşterilerden talep ve takdir otomatik olarak geliyor.

6-İmajteks in bundan sonraki hedefleri nelerdir?

Hedef bitmez. Hedef biter ise ömür biter. Günlük 650 adet takım elbise dikiyoruz, bu sayıyı 1000-1200 adede çıkarmak istiyoruz. Diğer bir hedefimiz ise önce İzmir, sonra Türkiye ve daha sonra da dünya tarafından bilinen ve takdir edilen bir firma olmaktır.

Bunu yaparken yukarıda da belirttiğim gibi, öncelikle çalışma arkadaşlarıma, daha sonra teknolojik ürünler ile bize destek olan makineci iş arkadaşlarıma ve fason iş diktiğim firmalara güveniyorum.

7-Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz mesleğimizi seviyoruz. 4 – 5 makine ile çıktığımız bu yolda, bu kadar insana ekmek kapısı açıyor olmak bize haz ve mutluluk veriyor. Zor bir iş yapıyoruz. Her ne kadar teknolojik ve otomatik makineler kullansak da insan ve emek dayalı bir meslek. Bu sebeple devlet teşvik ve desteklerini bekliyoruz.

Comments are closed.