MALKAN’dan 40. yılında 100,000. Makine

Türk Tekstil ve Konfeksiyon makineleri sanayinin öncü isimlerinden Mustafa Alkan’ın 1971 yılında tek başına, yanında sadece bir çırakla çıktığı uzun yolculuk bugün 40 yaşına vardı. Malkan Makine bu uzun yolculuk esnasında büyük atılımlar ve müthiş bir gelişme gösterdi. 40 yıl önce Türkiye’de sanayi tipi buharlı ütü makine ve preslerini ilk olarak üretmeye başlayan Malkan, bugün dünya çapında 5 kıtada ve 84 ülkede 30.000’i aşkın müşteriye ulaşmış olmanın ve onlara binlerce %100 yerli üretim olan Malkan ürünlerini kullandırmanın haklı gururunu yaşıyor. Dünya üzerinde bütün işletmelerin sadece %1,8’ inin 40 yılını doldurduğu günümüzde 40.yıldönümü gibi özel bir zaman dilimine Malkan açısından çok anlamlı bir de tesadüf denk gelmiş bulunuyor.

100000 01 k

Malkan Makine 40. yılında tam Yüzbininci ürününü üretmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu da beraberinde yaşıyor. 100.000 adet makine gibi ulaşılması güç bir noktayı tamamen öz sermayeye dayalı yapısı ve sürekli bir şekilde istikrarlı büyümesi ile yakalayan Malkan, kurucusu ve Genel Müdürü Mustafa Alkan’ın önderliğinde bir dünya markası olma yolunda da hızla ilerlemeye devam ediyor. Bundan tam 40 yıl önce, tümüyle yerli imkanlar dahilinde meydana getirilen ilk Malkan ürünü sanayi tipi buharlı el ütüsü bugün İstanbul’da Rahmi Koç müzesinde sergilenirken Yüzbininci üretim olan makine ise günümüz teknolojisinden sonuna kadar faydalanılarak yapılan Pnömatik sistem, Tam otomatik çalışan PLC kontrollü Ceket kol sigloma ütü presi olmuş ve İstanbul B.Paşa’daki takım elbise üreticisi olan Velko Tekstil’e teslim edilmiştir. Velko Tekstil de son dönemde gerek iç piyasaya ve gerekse ihracata yönelik üretiminde Malkan ürünlerinden faydalanarak önemli aşamalar kaydetmiş ve üretim kalitesinde çok ciddi artışlar sağlamış bir firma. Velko Tekstil kurucu ortaklarından Veli Eyrik de bunu her fırsatta dile getirmekte ve Malkan’la sürdürdükleri olumlu iş birliğinden son derece memnun olduklarını ifade etmektedir. Şu anda Velko Tekstil’in ceket son ütü bandındaki eski pres ütülerin tümü Malkan ürünleri ile yenilenmiş durumda.

100000 03 k

20.10.2011 tarihinde Malkan tarafından Velko Tekstile teslimi yapılan yüzbininci Malkan ürünü vesilesiyle bir de Malkan’ın Velko’ya hoş bir sürprizi olmuştur. Daha önceden 40. yıldönümü etkinlikleri kapsamında yüzbininci ürünü alacak müşteriye özel bazı uygulamalar kararı alan Malkan Makine yönetimi; sözkonusu ürünü bir törenle ve plaket takdimi ile Velko’ya teslim ederken 23.10.2011 tarihinde de Velko Tekstil kurucu ortağı Veli Eyrik’le İstanbul semalarında bir helikopter turu gerçekleştirmiştir. Tüm dünyanın gıpta ettiği güzel şehrimiz İstanbul’un ve İstanbul boğazının eşsiz manzaraları sayesinde bu anlamlı gün unutulmaz bir anıya dönüştürülmüş oldu.

Comments are closed.