TÜRKİYEDE TAKIM ELBİSE ÜRETİCİLERİ MALKAN İLE MARKA OLMAYA DEVAM EDİYOR

[vc_row rt_row_background_width=”fullwidth” rt_row_content_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_height=”” rt_column_gaps=”” rt_row_shadows=”” rt_row_borders=”” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_layer=”” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][rt_image_carousel images=”6116,6117,6118,6119,6120,6121,6122″ carousel_layout=”2″ tablet_layout=”1″ mobile_layout=”1″ image_size=”full” nav=”false” dots=”true” autoplay=”true” timeout=”1500″ links=”lightbox” captions=”false” margin=”5″ loop=”false” boxed=”false” shadows=”false”][/vc_column][/vc_row][vc_row rt_row_background_width=”fullwidth” rt_row_content_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_height=”” rt_column_gaps=”” rt_row_shadows=”” rt_row_borders=”” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_layer=”” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_column_text]

TÜRKİYEDE TAKIM ELBİSE ÜRETİCİLERİ MALKAN İLE MARKA OLMAYA DEVAM EDİYOR

İstanbul, İzmir, Adana ve Kahramanmaraş illerinde yoğunlukta olan takım elbise üretim tesisleri teknolojik gelişmelere paralel olarak üretim tesislerinde iyileştirmeler yapıyorlar.

Bunun en son örneği tekstil sektörünün öncü illerinden birisi Kahramanmaraş’ta Can Konfeksiyon olmuştur.
Yıllardır konfeksiyon sektöründe olan ve bu mesleğe gönül vermiş firma sahibi Ejder Canpolat ile yeni yatırımları ve geleceğe dönük beklentileri üzerine sohbet ettik.

Ejder Bey merhaba, hayırlı işler. Sizi tanıyabilir miyiz?
1972 Kahramanmaraş doğumluyum. 4 çocuk babasıyım sanat okulu mezunuyum. Terzilik mesleğine 1980 yılında henüz bir ilkokul talebesiyken başladım.

Ejder Bey, mevcut işleyen bir fabrikanız vardı. yeni bir fabrikaya ve yeni makinaların alımına niçin ihtiyaç duydunuz?
Evet doğrudur. Çalışan bir fabrikam vardı ve günde 600 adet ceket dikiyorduk. Ama teknoloji gelişti. Daha hızlı ve problemsiz çalışan makineler almak gerekti. Eğer teknolojiyi takip etmezseniz kısa sürede sektörden yok olmaya mahkumsunuz. Bu tüm iş kolları için böyledir. Bu sebeple aynı kadro ile 600 adet olan üretim adetimizi 700 adede çıkarmak ve daha da önemlisi diktiğimiz ceketlerin müşteriler tarafından daha çok beğenilmesi için bu yatırıma karar verdik.

Bu yatırımı yapmadan önce ne tür araştırmalarınız oldu?
Bu yatırımların maliyeti çok yüksek. Yanlış yapma şansınız yok. Bu sebeple çok araştırma yaptık. Bizim gibi çalışan bir çok tekstil fabrikasını gezdik. Gördük ki aslında dikiş sistemimizde bir problem yok. Bir – iki değişiklikle bunu çözdük. Asıl sıkıntımızın formlu ütü preslerinde olduğunu tespit ettik. Araştırmamızı bu yönde yaptık. Tüm sonuçlar bizi Malkan Makina’ya çıkardı. Dikmiş olduğunuz cekete göre bilgisayarlı dik işleme tezgahlarında formlu kalıplar üretiyorlar. Üretimde kullandıkları malzemeler tüm dünyada marka olmuş, en üst düzey kaliteye sahip malzemeler… Kalıp, dikiş ve ütü pres imalatını çok iyi bilen ekipleri var. Aynı dili konuşuyoruz, aynı teknik terimler ile konuşuyoruz ve de ne zaman lazım olsalar yanımızda oluyorlar. Bir çok tanıdığım ve Malkan presleri kullanan firmalar var. Onlar da aynı şeyi söylüyorlar. Böyle olunca tercihimiz Malkan Makina oldu.

Söz konusu yatırımınızda devlet desteği aldınız mı?
Öncelikle içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı dönemde, millet olarak bizim de devletimize destek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize de sabırlar diliyorum. Allah devletimize zeval vermesin. Devletimiz çok güçlü ve üretimin yanında… Bizim bu bölgelere gerek kalkınma ajansları ile olsun, gerekse yatırım teşvik belgesi ile olsun çok destek oldu. Bizde yatırım teşvik belgesinden yararlanarak yatırım yaptık. Devletimizi yanımızda gördük. İŞKUR dan işçi istihdamı da yapıyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Öncelikle mesleğimiz zor bir meslek. İnsan gücüne dayalı ve emek isteyen bir meslek. İşin temelinde mesleği sevmek yatıyor. Yoksa yaptığımız bu yatırımlar ile daha az emek ve daha fazla kazanç getirecek işler yapılabilir. Mesleğimi seviyorum, bu işe yatırım yaptım ve de yapacağım. Ülkemiz çok çalışkan ve büyümesi gereken bir konumda. Ama bunu istemeyen çevreler sebebi ile hep sıkıntı içerisindeyiz. El birliği ile yatırım yapmaya devam. Bizim gibi, Malkan Makina gibi mesleğini seven, mesleğine aşık firmaları teşvik edelim.
Başarı ve kalkınma üretimde, üretmekte bunu unutmayalım.

Ejder bey size çok teşekkür ederiz. Fabrikanızın hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments are closed.