İZMİR’DE YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR!

[vc_row rt_row_background_width=”fullwidth” rt_row_content_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_height=”” rt_column_gaps=”” rt_row_shadows=”” rt_row_borders=”” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_layer=”” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][rt_image_carousel images=”6049,6050,6051,6052″ carousel_layout=”3″ tablet_layout=”1″ mobile_layout=”1″ image_size=”full” nav=”true” dots=”true” autoplay=”false” links=”lightbox” captions=”false” loop=”true” boxed=”false” shadows=”false”][/vc_column][/vc_row][vc_row rt_row_background_width=”fullwidth” rt_row_content_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_height=”” rt_column_gaps=”” rt_row_shadows=”” rt_row_borders=”” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_layer=”” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_column_text]

İZMİR’DE YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR!

Türkiye’nin takım elbise üretim merkezi olarak bilinen güzel şehrimiz İzmir de faaliyet gösteren Rgz Tekstil (RAGAZZO) Genel Müdürü Sayın Mikail BENLİ bey ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Mikail BENLİ Kayseri’ de doğdum. Üniversite mezunuyum. Takım elbise üretiyoruz.

Mesleğe ne zaman ve nasıl başladınız?

1984 yılında istanbul da Beyoğlu semtinde başladım. Ismarlama terzi yanında çırak olarak başladığım takım elbise dikme hevesi, içimden hiç gitmedi. Hem okuyor hem de bu mesleğin inceliklerini öğreniyordum. Tabi ki öğrendikçe ve de para kazandıkça hevesim daha da artıyordu.

Mesleğinizi seviyor musunuz?

Evet, kesinlikle. Çünkü bu meslek sevilmez ise yapılması çok zor bir iştir. Tamamen insan gücüne dayalı bir iş yapıyorsunuz. Yapılan iş en ufak bir hatayı kaldırmıyor. Kumaş üzerinde milimetrelik hesaplar yapıyorsunuz. Belki klasik olacak ama her meslekte olduğu gibi bu meslekte de öyle, severek yapmazsanız başarılı olamazsınız. Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum. Mesleğinizi sevdiğiniz gibi insanları da seveceksiniz. Çünkü işiniz insanlar iledir.

Fabrikanız da kaç kişi çalışıyor? Üretim kapasiteniz nedir? Firmanızdan bahseder misiniz?

Günlük üretim kapasitemiz 1.000 adet takım elbise olup 250 kişi ile bu üretimi yapmaktayız. Firmamız 1991 yılında İzmir’de faaliyete geçmiştir. Erkek takım elbise üzerine üretim yapmaktadır. Üretimimiz hem yurt içi hem yurt dışı pazara sahiptir.

2015 yılında yeni fabrikasına taşınmıştır. 5.000 metrekare alanda son sistem makina parkurumuzla üretimine devam etmektedir.

Niçin yeni ve daha büyük bir yere taşındınız?

Firmamız yurt dışından gelen talepleri zamanında ve daha kaliteli bir şekilde karşılamak, amacıyla yeni fabrikasına taşınmıştır. Firmamız kaliteli üretim yapmaya başlamış buna bağlı olarak talepler artmıştır. Bu talepleri karşılayabilmek için yeni ve büyük bir yere taşınmamız gerekli olmuştur. Hem ilave makine parkuru, hem de üretim sayısını artırmak buna bağlı idi…

Türkiye’de marka olmuş firmalar ile çalışıyorsunuz bunun sorumluluğunu taşımak zor olsa gerek…

Evet haklısınız. Çalıştığımız daha doğrusu fason iş diktiğimiz firmalar Türkiye de marka olmuş firmalar. Bunların üretimine daha bir özen göstermek gerekiyor. Ayrıca bu firmalar sürekli sizi kontrol ediyor. Dolaysıyla kaliteniz ve iş yeteneğiniz de yükseliyor. Yeni yere taşınmamızla birlikte üretimin çoğunu kendi etiketimizle (markamızla) üretmekteyiz. Hedefimiz bu etiketi yurt dışı pazarında marka haline getirmektir. Belki de bunun sorumluluğu daha büyük olacaktır.

Makine parkurunuz dan bahseder misiniz? Alırken nelere dikkat ettiniz?

Firmamız kaliteli ürün imal edebilmek için gerekli tüm spesiyal makinelere sahiptir. Makine seçiminde piyasanın markalaşmış firmalarını tercih ederek makine parkurumuzu oluşturduk. Yılların verdiği tecrübemiz var. Fakat yeni ve teknolojik ürünlerde makine üreticileri tarafından üretilmektedir. Meslektaşlarımız da bunları araştırdık. Bize faydalı olacak ürün ve markaları seçtik. Bu seçimlerimiz de özellikle ütü presleri alımı konusun da en doğru kararı verdiğimizi düşünüyorum. Diktiğimiz ceketler ütüden sonra çok güzel görünüyor. Bu konu da MALKAN MAKİNE ye sizin kanalınız ile teşekkür etmek istiyorum.

Avrupa ütü presleri kullanan tanıdıklarım da var. Satış sonrası hizmet alamadıkları için çok çok şikâyetçiler. Biz bu nokta da MALKAN MAKİNE den çok memnunuz.

Takım elbise üretimi ve bu mesleğin geleceği için son olarak neler söylemek istersiniz?

Takım elbise üretimi son derece titizlik isteyen bir iştir. Bu nedenle firmanızda bulunan ekipmanlarınızın bu titizliği sağlayacak düzeyde olması gerekmektedir.

Sektörel olarak ülkemizde her geçen gün maliyetlerimiz artmaktadır. Bu sektörde kalıcı olmak ve rekabet edebilmek için firmamız bundan sonra markalaşmaya önem verecektir. Kaliteli iş gücü, eğitilmiş personel, teknolojik makine parkuru ve geleceği hedefleyen bir vizyon ile takım elbise dikiminde başarılı olmak, marka olmak ve rekabet etme gücüne sahip olunabilir. Biz şu an bunu yaptık.Mikail Bey, bu röportaj için size teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz. Bizim Türkiye olarak yeni fabrikalara ve üretime ihtiyacımız var. Siz de buna katkı sağladığınız için ayrıca teşekkür ederim.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments are closed.