YENİ FUAR, YENİ MALKAN…

YENİ FUAR, YENİ MALKAN…

2020 ve 2021 yıllarında dünyayı saran COVID salgını nedeniyle Türk hazır giyim sektörünün fuar olmadan geçirdiği 4 yılın ardından, sektöre yeni bir soluk olacak CNR KONFEK 2022 ile beraber Türk makine üreticileri ve tedarikçileri büyük bir dönüşün müjdesini verdiler. MALKAN MAKİNA da duayen bir imalatçı firma olarak bu yeni oluşumda, yeni yönetim modeli ile yerini aldı.

1971 yılında kurulan MALKAN MAKİNA, tekstil ve hazır giyim makineleri konusunda Türkiye’nin ilk yerli üreticisi olarak sektördeki ağırlığını yine ortaya koydu. Sanayi tipi tekstil ütüleme sistemlerinde sunduğu çözümlerle Türkiye’nin en büyük ve dünyanın da sayılı birkaç büyük markasından biri olan MALKAN, imalat sektörünün büyük darbe aldığı… Hazır giyim sektöründe yatırımların ve ticaretin durma noktasına geldiği, salgın dönemini boş geçirmeyerek yaptığı AR-GE faaliyetleri sonucu yerli makine sanayiine kazandırdığı yeni ürünleri müşterilerinin beğenisine sundu.

Gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışından beklentilerin de üzerinde katılımın olduğu fuarda MALKAN ürünleri de her zamanki gibi ziyaretçilerinin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Özellikle denim ve casual pantolon ütülemede kullanılan 4 istasyonlu karusel sistem ve konveyör mal taşıma fonksiyonlu kombine ütüleme robotu, kumaş fikse makinesi ve lineer sistem ütüleme preslerindeki servo motorlu kızak sistemiyle elde edilen 5 kat daha hızlı hareket kabiliyeti kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Bu yıl yeni bir organizasyonla ilk defa düzenlenen Türkiye’nin en büyük uluslararası fuarlarından Konfeksiyon makine ve aksesuarlarına yönelik CNR KONFEK 2022’ye MALKAN da sektörde 51. Yılına girerken yeni yönetimi ile tam kadro katılım sağladı. MALKAN MAKİNA Yönetim Kurulu Başkanı Caner VURAL yeni yönetim olarak katılım sağladıkları bu yeni organizasyondan oldukça memnun kaldıklarını belirtirken şunları dile getirdi: “Biz BEST Otomasyon olarak yaklaşık 15 yıldır MALKAN MAKİNA’nın otomasyon çözümleri ve yazılım hizmetleri konusunda çözüm ortağıyız, bu sektörün içindeyiz. MALKAN’ın yanı sıra pek çok başka makine üreticisi firma üzerinden de hazır giyim üreticisi firmalara doğrudan yada dolaylı hizmet vermekteyiz. Yani bu sektörü çok yakından tanıyoruz, ihtiyaçlarını biliyoruz. MALKAN MAKİNA’nın kurucusu Mustafa Alkan’dan, 50 yılın ardından bu bayrağı devralırken bizi motive eden en önemli unsur bu olmuştur. Göreve geldiğimiz ilk 9 aya baktığımızda, yönetim anlayışında birçok yeniliğe imza atarken MALKAN’ı nasıl daha hızlı, daha kaliteli ve daha teknolojik üretim yapabilir hale getireceğimizin de çözümlerini ortaya koymaya başladık. Bu fuar neticeleri kısa sürede aldığımızı görmemiz açısından çok iyi oldu. Sektöre daha güçlü bir soluk olma heyecanımızı daha da arttırdı. 50 yıldır tüm dünyada adından söz ettirir hale gelmiş bir marka olan MALKAN’ı artık dünyada ilk akla gelen sanayi tipi ütü makinesi yapma hedefine doğru hızla ilerliyoruz. Yapılacak yatırımlar, alınacak kararlar ve izlenecek stratejiler bu hedef doğrultusunda hayata geçirilecek. MALKAN’ın ikinci 50 yıllını biz inşa edip gelecek nesillere çok daha güçlü bir şekilde teslim edeceğiz.”

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *