MALKAN MAKİNEDEN ENERJİ DOSTU BİR ÇÖZÜM; ISITMASIZ ÜTÜ MASALARI

Sanayi tipi ütü sektörünün öncüsü konumunda olan Malkan Makine müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun pratik çözümler sunmaya devam ediyor.

Son yıllarda ülkemizde yaşanan enerji darboğazı ve enerji fiyatlarının her geçen gün yükselmesi her sektörde olduğu gibi konfeksiyon sektörünü de olumsuz etkileyen büyük bir faktördür. Firma olarak son yıllarda bu konu üzerinde yoğunlaşıp konfeksiyon sektöründe en çok kullanılan ve ütülemede en yüksek enerji tüketimine neden olan ütü masalarında elektrik tüketimini %85 azalttık. Bunu sağlayan yeni ürünümüzü uzun araştırma faaliyetleri sonucu, önemli makine ve ekipman yatırımı ile 6 ay önce piyasaya sürdük. Saatte 3.55 kwh tüketimi olan geniş ütü masalarından ve 2.05 kwh elektrik tüketimi olan dar ütü paskalalarından ısıtıcı rezistansların kullanımının tamamen kaldırılması ile şuan elektrik tüketimi yalnızca 0.55 kwh’e düşürülmüştür. Orta boyutlu bir konfeksiyon işletmesinde yaklaşık 100 adet ütü masası olması durumuna göre saatlik elektrik tüketimi 300kWh azaltılmış ve işletme aylık minimum 11.800 TL tasarruf eder hale getirilmiştir. ( işletmenin günde 9 saat, ayda 22 gün çalışmasına göre, 1kWh elektrik ücreti 0.2 TL) Geliştirilen ürün yalnızca kullanılan rezistansların iptal edilmesi ile kalmayıp ütü masalarının yüzeyi fazla ısınmadığı için operatörlerin bu ısıdan etkilenmelerinin önüne geçmiş, ayrıca ısıtılan yüzeyin ve işin ütüleme işlemi sonunda ütüyü fiskelemek nedeniyle soğutulması gerektiği için bu soğutma süresi kısaltılarak verim artışı sağlanmıştır.

Bu artış ütülenecek işe ve çalışan operatöre göre değişmektedir. Yeni ısıtıcı rezistansların kaldırılması ile ütü paket bölümlerinde oluşan ve çalışanları özellikle yaz aylarında çok rahatsız eden yüksek sıcaklık problemi azaltılmıştır. Yıllardır standart bir şekilde üretilen ve bir çok işletmenin hiç üzerinde durmadığı bir konuda yapılan bu iyileştirme hem firmamız için önemli bir başarı hem de konfeksiyon sektörü için oldukça karlı bir yatırım olarak görülmektedir. Ütü masaları normal kullanımda ( haftada 45 saat) yaklaşık 6 ay gibi kısa bir sürede ödenen parayı ekonomi yaparak işletmeye geri kazandırmakta ve kendini kısa bir sürede amorti etmektedir. Geliştirilen üründe uygulanan özel havşalı delik sistemi ve yüksek vakum ile yüzeyde biriken su aşağı yönlendirilmekte, ütüleme esnasında su yapmayı engelleyecek özel bir kaplama kullanılarak oluşan su zerreciklerinin üst kısma çıkması engellenmektedir. Su ile yoğun olarak temas eden üst delikli sac ve hazne özel bir kaplama yapılarak normal elektrostatik boyaya göre suya 10 kat daha dayanıklı hale getirilmiş bu sayede paslanma probleminin önüne kesin olarak geçilmiştir. Yine üründe kullanılan yüksek debili emiş fanı plastik esaslı malzemeden üretilmiştir ve suya dayanıklı hale getirilmiştir. Bu sayede fan ve salyangozda çok sık görülen kısa sürede çürüme problemi kesin olarak ortadan kaldırılmıştır. Malkan Makine yeni geliştirdiği bu ürünü isteyen müşterilerine denenmek üzere konsinye olarak hiçbir ücret talep etmeden göndermekte ve bunu müşterilerinin onayına sunmaktadır. Bu sayede ürüne olan güvenini de ortaya koymaktadır. İşletmenizin genel üretim giderlerini azaltmak ve rekabette bir adım öne geçmek için ısıtmasız ütü masalarımızı tercih ediniz.

Comments are closed.