MALKAN ÇALIŞANLARI ŞEHİTLERLE BULUŞTU!

Geziye katılanlar, eşsiz kahramanlık destanlarının yaşandığı şehitlik bölgesinde duygu ve gurur dolu bir anlar yaşıyor.
Malkan Makina çalışanları bu sene tarihi ve kültürel yolculuğa çıktı.  23.06.2012 Cumartesi günü Fabrika binası önünde toplanan çalışanlar Saat 23.30’de otobüsle Eceabat istikametine doğru hareket ettiler. Otobüste okunan Kuran-ı Kerim ve duaya canu gönülden âmin diyerek ziyaretin heyecanına ve manevi hazza ulaşan bir gönülle yolculuğu sürdürdüler. Tekirdağ’da kısa bir moladan sonra Gelibolu Burhanlı köyüne saat 04:45 civarında ulaşan kafile burada sabah namazını kıldı. Namazın ardından 05.30 civarında Eceabat Milli park müdürlüğüne ulaştı. Buradaki kahvaltının ardından alan kılavuzları Halis Tonka rehberliğinde geziye başladılar.
Kilitbahir Kalesi, Namazgâh Tabyaları, Seyit Onbaşı, Çifte Havuzlar, Soğanlıdere, Şahindere, Çanakkale Abidesi, Yahya Çavuş, 57. Alay Şehitliği, Akbaş Şehitliği, Kesikdere Şehitliği, Karayörük Deresi Şehitliği, Çataldere Şehitliği, Yahya Çavuş Şehitliği, Mehmet Çavuş Anıtı, Conk Bayırı, Arıburnu Şehitliği, Seyit Onbaşı Anıtı, Havuzlar Şehitliği ve Anafartalar gibi Türk tarihinin dönüm noktalarının yaşandığı yerleri büyük bir hayranlıkla gezdiler.
Atalarının hangi ruhla Çanakkale’yi geçilmez yaptıklarını rehberlerden dinleyen vatandaşlar, sevinç, hüzün, gurur ve öfke gibi çok farklı duyguları bir anda yaşadılar. Atalarının kahramanlıklarını dinleyen vatandaşlar, gururlanıp kendilerini birer Seyit Onbaşı, Kınalı Hasan ve Nezahat Onbaşı gibi hissettirecek duygular yaşadılar. Şehitlerin kabirlerinde dualar edip duyguları doruk noktasına ulaşan ziyaretçiler, yakın zamana kadar şehitlerimize yeterince ilgi ve alakanın gösterilmemesine de öfkelendiler. Özellikle alan kılavuzu Halisi Tonka’nın, “Muhataplarımızın savaş alanlarında 34 büyük anıt ve mezarlığı var. Bizim ise 11 şehitliğimiz yapılmış durumdadır. Şevki Paşa Haritası’na göre daha 17 tane şehitlik yapmamız gerekiyor ki, bu da hamiyetperver Türk insanının ilgisini beklemektedir” sözleri, vatanı için gözünü kırpmadan canını seve seve veren şehitlerimize ilgisizliğimizin açık bir göstergesi olarak değerlendirilip, ziyaretçilerde utanma hissi ve buralara gerekli değeri vermeyen geçmiş yöneticilere öfke oluşturdu.
Birçoğu Çanakkale’yi ilk defa gördüğünü belirten ve şehitlikleri görmeyen herkese tavsiye eden Malkan Makine çalışanları, “Buraları görüp, yaşanan olayları gözünüzün önünde canlandırıp heyecanlanmamak, duygulanmamak mümkün değil. Rehberlerimizin anlattıklarını dinledikçe gözlerimiz doldu. Vatanımızın bize nasıl, hangi şartlarda emanet edildiğini daha iyi anladık” dediler.
Gezinin beklediklerinden daha güzel ve verimli geçtiğini belirten Malkan Makine çalışanları, “Gezi sırasında Çanakkale savaşları ile ilgili duyduklarımız ve okuduklarımız rehberlerimizin sunumları ile biz kez daha gözlerimizde canlandı. Adeta atalarımızın yokluklar içinde savaştıkları o günleri yeniden yaşadık. Buraları gördükten ve anlatılanları dinledikten sonra dedelerimize saygımız, vatanımıza bağlılığımız daha da arttı. Hepsinin ruhları şad olsun. Buraları görmemize vesile olan ve bize bu imkânı sağlayan tüm yetkililere teşekkür ediyoruz” diye konuştular.Gurur abidesi her bir şehitlik ve anıtların gezilmesinden sonra Malkan Makina ziyaretçileri, öğleden sonra Milli park müdürlüğü merkez binasında toplanıp öğle yemeklerini yedikten sonra öğle namazını kıldılar. Tarihî Millî Park’ta bol, bol hatıra fotoğrafı çektiren Malkan Makina kafilesi akşam saatlerinde İstanbul’a döndü.

Comments are closed.