Açıklama
UP2011K SELF-CONTAINED BOILER, VACUUM, SLEEVE BOARD, SINGLE IRON IRONING TABLE
0.55 kW Vacuum | Hand Iron Included | Sleeve Board | 4 Bar Steam
Technical Specifications & Operating Principle
UP2011K self-contained boiler, vacuum, sleeve board, single iron ironing table features a vacuum and sleeve board design. It provides powerful suction with a 0.55 kW vacuum motor. It includes a 2mm Cr-Ni stainless steel 10 Lt steam boiler, double safety valve, and an audible/visual alarm system for overpressure. It offers a steam pressure of 4 bar and a production capacity of 6 kg/h. It features automatic water feeding with a 35 Lt plastic water tank and a 0.55 kW pump.
🚀 Key Features
⚙️ Boiler Technical Data
Technical Parameter Table
| Parameter | Value |
|---|---|
| Ironing Area (W x D x H) | 23 x 38 x 115 cm |
| Height | 90 cm |
| Boiler Material | 2mm Cr-Ni Stainless Steel |
| Boiler Volume | 10 Liters |
| Steam Production Capacity | 6 kg/h |
| Steam Pressure | 4 bar |
| Boiler Heater Power | 4.5 kW |
| Top Table Heater Power | 1.5 kW |
| Water Tank | 35 Lt Plastic |
| Vacuum Motor / Pump Power | 0.55 kW each |
| Electrical Requirement | 380V Industrial / 5-core grounding |
Frequently Asked Questions
How quickly does the UP2011K self-contained boiler, vacuum, sleeve board, single iron ironing table become ready?
It becomes ready for operation in approximately 10 minutes.
What is the sleeve board used for?
For ironing small parts such as shirt sleeves and cuffs.
What electrical connection does the UP2011K require?
It operates on industrial 380V electricity.






